העברת בעלות רכב

רגע לפני קניית רכב משומש, וממש לפני העברת הבעלות עליו, הנה כמה פרטי מידע וגם טיפים, על מנת שתדעו עם מה להתמודד

רישום בעלות?

ברור לחלוטין, שלא כל מכונית על הכביש, שייכת לנוהג בה. אבל, כל מכונית שייכת לאדם כלשהו או לחברה. הפעולה שנותנת תוקף חוקי לשייכות הרכב, נקראת בעלות. ואם כלי הרכב נמכר מאדם או חברה, לאדם או חברה אחרת, הרי שיש כאן פעולה של העברת בעלות. ברישיון הרכב, תמצאו למעלה באופן בולט את שמו וכתובתו של בעל הרכב, וממתי הרכב בבעלותו. וישנו סעיף נוסף הקשור לבעלות: “בעלים קודמים". הכיתוב 00 למשל, משמעותו שבעל הרכב הנוכחי הוא יד ראשונה. 01, משמעותו, כי בעל הרכב הנוכחי הוא יד שנייה, וכך הלאה. טיפ: אל תסתמכו על רישיון הרכב. בקשו מהמוכר תעודת זהות שלו ואם שמו של המוכר אינו מופיע ברישיון הרכב אך הוא טוען שהוא ביצע רישום (שטרם הופיע במסמך הרישוי החדש), בקשו שיציג בפניכם שטר מכר אותנטי.

מתי להעביר בעלות?

אז קניתם מכונית יד שנייה, ואתם כבר מתים שתהיה שלכם. בעצם, שילמתם כסף, ואתם כבר נוסעים במכונית כבר כמה שעות! כדאי לדעת, שמבחינה חוקית יבשה, לא משנה ששילמתם ואתם מאד נהנים מהמכונית – כל זמן שלא בוצעה העברת בעלות מסודרת, המכונית רשומה עדיין על בעליה הקודמים. זה אומר, שכל עבירת תנועה או דו"ח חנייה, וגם נסיעות בכבישי אגרה, יופנו לבעל המכונית הרשום. המלצה גורפת היא להעביר בעלות במיידי, מיד עם סגירת העיסקה ומסירת הכסף למוכר. גם אם לא, לפי החוק יש להעביר בעלות בתוך כ-15 ימים מרגע מכירת המכונית.

העברת בעלות: באחריות מי?

כעיקרון, חובת רישום המכונית מוטלת על המוכר, ולא על הקונה. אם אתם מוכרים מכונית, אל תסמכו על הקונה שיבצע העברת בעלות מחר, בעוד שבוע, או בכלל – זה חייב להיות אינטרס מובהק שלכם.

כיצד מבצעים העברת בעלות?

על המוכר והקונה או נציגים מיופי כוח מטעמם לגשת לסניף דואר. יש להציג תעודות זהות. במידה והמוכר והקונה אינם מגיעים אלא רק נציגיהם, על אלו להציג חתימות של הבעלים האמיתיים על גבי טופס העברת הבעלות, וכן תעודות זהות שלהם. טופס ייפוי כוח של אדם פרטי ניתן להוריד גם מהאינטרנט, מכתובת זו: http://forms.gov.il/forms/mot/licensing/licensing8@mot.gov.il.htm

במידה ומוכר הרכב הוא תאגיד או חברה, יש לחתום על טופס אחר. טופס זה, חייב להיות חתום ע"י עורך דין. גם טופס זה ניתן להוריד מהאינטרנט, בכתובת זו: http://forms.gov.il/forms/mot/licensing/licensing9@mot.gov.il.htm

התשלום

העברת בעלות של כלי רכב, עולה כסף. נכון לשנת 2011, העלות עומדת על כ-207 שקל אם המדובר במכוניות, וסכומים נמוכים יותר עבור כלי רכב דו-גלגליים. מקובל שתשלום זה משולם במעמד קניית הרכב, ע"י הקונה, אך אין כאן כלל גורף, ישנם מקרים בהם מסוכם כי שני הצדדים מתחלקים שווה בשווה בנטל.

מתי חובה לגשת למשרד הרישוי?

באופן כללי, ניתן לבצע העברת בעלות גם בסניפי משרד הרישוי, אך אין צורך: כאמור, ניתן לבצע העברת בעלות על כלי רכב בכל סניפי הדואר – הללו מצוידים בקישור ממוחשב למשרד הרישוי. אבל, ישנם מקרים יוצאים מהכלל, שכן מחייבים גישה למשרד הרישוי על מנת להסדיר באופן תקין וחוקי את העברת הבעלות על הרכב: אם המדובר ברכב נכה, רכב סיור ותיור, רכב דיפלומטי/או"ם,  כלי רכב מירושה או עיזבון, אוטובוסים, וכן כלי רכב שאין ברשותם רישוי בתוקף, כלומר, טסט שנתי.

עיקולים? שעבודים?

בעת ביצוע העברת בעלות על כלי הרכב, אמור המחשב שבסניף הדואר או של סניף משרד הרישוי להתריע במידה ויש בעיה כלשהי כגון, הגבלות, עיקולים או שעבודים על הרכב. אבל, אם אתם רוצים להיות בטוחים במאת האחוזים שאין שום משכון על הרכב (למשל, מטעם בנקים), כנסו לסניף רשם המשכונים, ותמורת 81 שקל בצעו בדיקה מהימנה ומהירה. למעשה, אין צורך לגשת באופן פיזי לאחד מחמשת סניפי רשם המשכונים הפרוסים בארץ, ניתן לבצע זאת גם מכל מחשב עם אינטרנט, כנסו לקישור הזה: https://nesach.justice.gov.il/mashkonot/forms/fmashindex.aspx

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *