נסיעת מבחן – האם כדאי לעשות לפני רכישת רכב ולמה לשים לב ?

נסיעת מבחן הולמת

נחזור אחורה בזמן, לשנת 2008. עם-ישראל על פי רוב, נוהג ונהג מאז ומעולם (ובייחוד מאז ימי תופעת העדר של סובארו) לרכוש מכוניות לפי שמועות, לפי קטלוגים, ולפי המלצות של השכן, הגיס, או הדוד ה"מבין". וכך קרה, שאלפי צרכני רכב, רכשו את המכונית המשפחתית טויוטה קורולה, ונפלו בפח. מדוע? זה לא שזו מכונית לא טובה, אך היא צוידה באותה תקופה בגיר רובוטי מאד לא נוח, שגרם לטלטולים במהלך הנסיעה, וגם להידרדרות בעליות, וכתוצאה מכך יצר המוני לקוחות מאוכזבים ואף התגבשה תביעה ייצוגית סביב העניין. המסקנה המתבקשת של אותו הסיפור: רצוי מאד לא לקנות מכונית, לפני שמבצעים בה נסיעת מבחן הולמת, שתתן התרשמות אם המכונית הפוטנציאלית אכן תתאים לכם, וכדאי לרכוש אותה. המסקנה המיידית של יבואן טויוטה אגב, הייתה, לחייב את הלקוחות בנסיעת מבחן, ברכבים המצוידים בגיר רובוטי שכזה.

מכלול הפרמטרים לקניית רכב

אז החלטתם שאתם קונים מכונית חדשה. אחרי עיון ולימוד במטריה הרלוונטית, בחרתם בקטגוריה הרצויה כגון מכונית מיני, משפחתית, מיניוואן וכו'. אחרי שהגדרתם תקציב, דרגת בטיחות ואבזור, ומהו נתון החיסכון בדלק, בוודאי הצטמצמו האפשרויות שלכם לאחר חיתוך הפרמטרים השונים למכונית או שתיים. כעת, הגיע הזמן לראות את המכונית לא רק בקטלוגים או באינטרנט, אלא הלכה למעשה, אצל היבואן או סוכנות מכירה שלו. התלהבתם? אל תעשו טעות שרבים נוהגים לעשות: התעקשו לקחת נסיעת מבחן – ובדרך כלל, אם נציגי המכירה הוגנים, הם גם יציעו לכם על מנת שתוכלו לקלוע בול, ולקבל מכונית שעונה בדיוק רב על הצרכים שלכם. נסיעת מבחן תגלה לכם האם המכונית מתאימה לכם ברמה הפיזית: האם מרווח הפנים סביר? או שהתקרה קרובה מדי לראשיכם (בעייה אצל אנשים גבוהים ומכוניות נמוכות); האם הנדסת האנוש טובה? כלומר, האם ההגה, הפקדים השונים, וגם מערכות העזר, נוחות וקלות להפעלה אגב נהיגה? האם המושבים נעימים ותנוחת הישיבה טובה? ועוד כמה וכמה פרמטרים שלעיתים נראים שוליים, אך יכולים לעצבן, ומאד לקלקל את התחושה, ובייחוד לאור העובדה שרכב לא מחליפים כל יומיים.

לנהוג בצורת הנהיגה הרצויה

כל יבואן או סוכנות רכב חדש, מחזיקים ברשותם מכונית אחת או יותר (בהתאם לגודל הסוכנות ולדרגת הביקוש של הדגם המסוים) שנועדו להדגמה בלבד כלומר, לא רק לישיבה וטריקת דלת באולם התצוגה, אלא הלכה למעשה – נהיגה בכביש הציבורי. בדרך כלל, נסיעת מבחן של רכב עממי או זול, תחייב אתכם לקחת את רכב ההדגמה של הסוכנות, כשנציג המכירות/ נסיעות ההדגמה יושב לצידכם. רצוי כמובן לבקש את הרכב לנסיעת סולו, כשרק אתם נוסעים עליו אך כאמור, זה לא תמיד אפשרי. נסיעת הדגמה יכולה להימשך עשרים דקות, וגם שעה – תלוי בנציג שעימכם, ובביקוש שיש לרכב ההדגמה – לעיתים המכונית כל כך "עסוקה", שהיא מוזמנת לנסיעות מבחן בכל שעה עגולה ביום העבודה. כשאתם לבד, תוכלו לנסוע באמת לאן שאתם רוצים, במהירות ובצורת הנהיגה האהובה והרצויה לכם. בנוסף לכך, לעיתים, נציגי הסוכנות יעדיפו לקחת אתכם למקומות שנוחים, נעימים וקלים למכונית, אך לכם רצוי מאד דווקא להתנסות במקומות שהם בעייתיים כגון: התנהלות עירונית פקוקה – שם תוכלו להתרשם מהמתלים ומנוחות הנסיעה, וכן מעוצמת המזגן, או לעליות רציניות ותלולות כמו העליה לירושלים – כך תוכלו לדעת כמה כוח יש לרכב אותו אתם מתכננים לרכוש. כבישים מהירים יוכלו לתת לכם מושג האם המושב תומך ונוח לנסיעות ארוכות מונוטוניות, כיצד הרכב מתנהג במהירות גבוהה, והאם גם במהירות כזו נשמר בידוד הרעשים במיטבו.

יום התרשמות

לא תמיד המדובר בנסיעה חטופה ומוגבלת – ישנן סוכנויות רכב שיתנו לכם לקחת את רכב ההדגמה למספר שעות, ואפילו ליום אחד שלם, מבוקר עד סוף היום, או אפילו עד הבוקר שלמחרת – זה תלוי בביקוש שיש לרכב ההדגמה, וכמו כן, השירות הזה שמור בדרך כלל למכוניות יקרות ויוקרתיות – במקרים מסוימים כאלה, נציג היבואן או הסוכנות עשוי להגיע אליכם לפי תאום מראש – הכל במסגרת השירות הטוב והמפנק, והרצון הברור שתקנו אצלם את הרכב, ולא אצל המתחרים.

לא הספיק לכם?

במידת הצורך, נסו לתאם נהיגת מבחן בדגם או גרסה כמה שיותר קרובה למכונית שאותה אתם באמת מתכננים לרכוש. כלומר, מבחינת סוג מנוע, סוג תמסורת, ואבזור. נסיעת המבחן הייתה קצרה? לא ממצה? יש עדיין תהיות, והתלבטויות? מרגישים שלא טעמתם מספיק מהרכב הפוטנציאלי? אל תמהרו לבצע החלטות – קניית מכונית חדשה היא הוצאה גבוהה מאד בארצנו. במידת הצורך, נסו לתאם מכונית מבחן במועד אחר, בסוכנות הזו או בסוכנות אחרת. לעולם אל תתנו לנציגי המכירה ללחוץ עליכם לקבל החלטות, ובוודאי לא אחרי נסיה בת דקות קצובות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *