מהיר ועצבני – רכבי ספורט שיעשו לכם את זה!

בא לכם לקרוע את הכביש? פנקו עצמכם במכונית ספורט. התענוג לא זול, והמשטרה תמיד נטפלת אבל הי, חיים רק פעם אחת – לפחות שיהיה קצת אדרנלין

כמה סוגרת?

עבור רובנו, נועדה המכונית על מנת לשנע אותנו ואולי גם את משפחתנו, מנקודה אחת לנקודה אחרת. אבל, ישנה נישה של מכוניות, שאצלנו קצת זניחה ובחו"ל מפותחת הרבה יותר: מכוניות ספורט. נכון, המשטרה נטפלת לנהגים ספורטיביים, וכמות הכבישים שבאמת מאפשרים לנסוע מהר מוגבלת עד אפסית. ובכל זאת: יש דרישה גם למכוניות ספורט: האדרנלין, כנראה שווה הכל, וגם את מחיר התענוג היקר. כאן, יש להופעה הקרבית חשיבות, ולא פחות מכך, הביצועים מדברים. מבחינת מידע, השילוש הקדוש של חובבי מכוניות ספורט הוא הספק המנוע, כמה לוקח לה לטפס למאה קמ"ש (תאוצה), וכמובן, כמה היא סוגרת, אם כי הנתון האחרון לא תמיד רלוונטי, ולא רק בשל מגבלות החוק: מרבית המכוניות כיום מוגבלות באופן יזום ע"י היצרניות, למהירת סופית של 250 קמ"ש בלבד. לא שזה מעט…

קטנות וחמות
אחת האופציות המהנות והזולות – יחסית – לקרוע את הכביש וליהנות מביצועים ספורטיביים, היא לקנות מכונית קטנה בעלת אופי ספורטיבי. את הקטע הזה, גילו האירופאים וגם היפנים, כבר לפני אי-אלו שנים. באירופה, הם קוראים למכוניות האלה "הוט האץ'” קיצור המילים האצ'באק לוהטת. בשביל להיות בעלים חוקיים של מכונית ספורטיבית קטנה וחדשה שכזו, מספיקים פחות מ-200 אלף שקל, וזה עוד לא הכל: למרות הביצועים הנהדרים, אחיזת הכביש, והחיסכון היחסי בדלק, היתרון הוא כי ניתן עוד להמשיך ולשפר את המנוע ושאר המכלולים. דוגמאות לשתי ספורטיביות מקטגורית הקטנות, שתיהן בסיגמנט סופר-מיני: רנו קליאו ספורט, מנוע 2 ליטר, 201 כ"ס, אפס למאה קמ"ש בתוך 6.9 שניות, מהירות מרבית 225 קמ"ש, החל מ-178 אלף שקל; פולקסווגן פולו מנוע 1.4 ליטר, 180 כ"ס, אפס למאה קמ"ש בתוך 6.9 שניות, מהירות מרבית 250 קמ"ש, החל מ-150 אלף שקל.

ללכת על כל הקופה

מכוניות קופה, תמיד נראות ספורטיביות יותר. הן מציעות מרכב בעל שלוש דלתות, מה שאומר שהן פחות שימושיות עבור משפחה, אך זו הסיבה שהן נרכשות בעיקר ע"י צעירים או צעירים בנפשם…נזכיר למשל את פולקסווגן גולף GTI – מנוע 2 ליטר, 210 כ"ס, אפס למאה קמ"ש בתוך 6.9 שניות, מהירות מרבית 240 קמ"ש, החל מ-188 אלף שקל.

רנו מגאן RS – מנוע 2 ליטר, 250 כ"ס, אפס למאה קמ"ש בתוך 6.1 שניות, מהירות מרבית 250 קמ"ש, החל מ-225 אלף שקל ואחותה הכמעט זהה

רנו מגאן RS קאפ – מנוע 2 ליטר, 250 כ"ס, אפס למאה קמ"ש בתוך 6.1 שניות, מהירות מרבית 250 קמ"ש, החל מ-239 אלף שקל.

דוגמאות נוספות: פולקסווגן שירוקו, המבוססת על מכלולי דגם הגולף הנפוץ, מבחר מנועים בנפח 1.4 או 2 ליטר בהספקים שבין 122 כ"ס ועד 255 כ"ס, עם גיר ידני או רובוטי. המחיר מתחיל ב-149 אלף שקל, והגרסה המהירה ביותר( TSI R), מציעה מנוע 2 ליטר, 5.8 שניות מאפס למאה קמ"ש, ומהירות מרבית 250 קמ"ש, כשהתענוג יגבה מכם 299 אלף שקל. יונדאי וולוסטר, היא קופה מאד מעניינת: בצד הנהג, תראו שם שתי דלתות, ומבט לצד הנוסע יגלה לכם דלת אחת בלבד. המשמעות הלא-סימטרית: קופה עם ארבע דלתות, שזה אומר, להיות עם, להרגיש בלי. וגם, ניסיון להיות קופה צעירה אך גם פרקטית. ניסיון כמעט מוצלח: למכונית רק ארבעה מושבים…לבחירתכם, מנוע 1.6 ליטר, 140 כ"ס, אפס למאה קמ"ש בתוך 9.7 שניות (בגרסה הרובוטית), מהירות מרבית 200 קמ"ש, החל מ-110 אלף שקל.

גם משפחתיות יכולות!

מכירים את המונח "נמר בעור של כבש"? זה בערך מה שקורה עם מכוניות ספורטיביות אחדות, שנראות כמו "סתם" משפחתיות, אבל, משאירות את כולם מאחור ברמזור…טוב, חלקן עוטות מספר אביזרים חיצוניים משלימים כגון פנסי ערפל או ספוילר. אבל, בסך הכל, הרעיון הוא שניתן ליהנות מהרב-שימושיות של המרכב המשפחתי שמשמעותה מרווח פנימי טוב לחמישה מבוגרים, וגם תא מטען מרווח, ובכל זאת, לתת בגז, עם ביצועים טובים מאד. משפחתית עם פלפל? איך שתרצו. והנה שתי נציגות לתחום, ממש טילים באליסטיים נחשקים ומפורסמים בביצועים: סובארו אימפרזה STI – מנוע 2.5 ליטר, 300 כ"ס, אפס למאה קמ"ש בתוך 5.2 שניות, מהירות מירבית 250 קמ"ש, החל מ-300 אלף שקל.

מיצובישי לאנסר איבו – מנוע 2 ליטר, 240 עד 295 כ"ס, אפס למאה קמ"ש בתוך 7.1 שניות (בגרסת הבסיס), מהירות מרבית 220 עד 242 קמ"ש (בהתאם לגרסה), החל מ-239 אלף שקל.

השמיים הם הגבול

אם כסף הוא ממש לא בעיה עבורכם, הרי שישנם גם מכוניות ספורט יוקרתיות ואף אקזוטיות, שעלותן יכולה להתחיל בכמה מאות אלפי שקלים, ולהאמיר עד מיליון שקל ומעלה! כמובן, שכל מה שמסביב, אינו זול בהתאם: הרישוי, הביטוח, האחזקה וכדומה. חלק ממכוניות אלה נולדו כמכוניות ספורט לכל דבר ועניין. דוגמאות: ניסאן GT-R מנוע 3.8 ליטר, 530 כ"ס, אפס למאה קמ"ש בתוך 3.5 שניות, מהירות מרבית 310 קמ"ש, החל מ-795 אלף שקל. פורשה 911, מכונית הדגל של היצרנית משטוטגרט. שלכם, תמורת 878 אלף שקל ועד יותר מ-1.5 מיליון שקל לגרסת קבריולה מאובזרת. הגרסאות המהירות של ה-911 יזניקו את ראש החץ הגרעיני למאה קמ"ש בתוך 3.4 שניות בלבד! ואם מתאים לכם דווקא להתפנק באקזוטיקה איטלקית משובחת מבית פרארי או מזראטי, המשיכו לעקוב בדריכות עם תקווה בלב, שכן שתי אלו צפויות ככל הנראה לעשות עלייה במהלך 2012.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *