גריטת רכב – גרוט כבר את הגרוטאה!

רבים מאיתנו זוכרים את הרכב הראשון שרכשו בשנת תרפ"ו.  בהחלט הייתה זו התפתחות משמעות מאז ימי החמור והגמל. מתגעגעים? כנראה שלא. החמור, הגמל והרכב הישן-OUT, גריטת רכב-IN. המדריך המלא.

כלי תחבורה הם הגורם העיקרי לזיהום האוויר, מטרדי רעש, פליטת פחמן דו-חמצני והתחממות כדור הארץ. במדינה כמו ישראל, מדינה קטנה בה קיימת צפיפות של כלי רכב על הכביש, כתוצאה מזיהום האוויר ומטרדים נוספים עולות רמות התחלואה בערים הגדולות.

בשנת 2010 הציג השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן,  תוכנית ייחודית לגריטת רכב בשיתוף משרד התחבורה. במידה ואתם בעלי רכב שגילו למעלה מ-20 שנים, עומדת בפניכם האפשרות לבצע גריטה תמורת תשלום. המדינה מציעה לכם סכום של כ-3,000 שקלים על מנת שרכבכם הישן יורד מן הכביש ובכך תעזרו לצמצם את זיהום האוויר.

מחקרי הערכה שנעשו בנושא הראו כי משתלם למדינה להוציא אל הפועל את תכנית הגריטה לרכבים פרטיים בלבד ולא למשאיות ואטובוסים. זאת מכיוון שהמיסוי על רכבים פרטיים מגיע לכ-60% ממחיר הרכב, בניגוד למשאיות ואוטובוסים עליהם לא חלים מיסי קנייה והמע"מ עליהם ניתן לקיזוז.

מטרותיה העיקריות של התוכנית לגריטה הן צמצום זיהום האוויר, הפחתת מספרן של תאונות הדרכים, הקטנת מספר הגרוטאות המושלכות בצידי הדרך והגדלת המחזור של חומרים מרכבים. חומר הגלם שנגרט יביא לגדילה בקצב פעילותם של מפעלי המחזור וכתוצאה מכך, יוביל לגידול בתעסוקה, ברווחים, במיסוי, והכי חשוב בתוצרת. כמו כן, הגריטה מביאה לעליית בתפוקת הפקת הברזל ומחזורם של צמיגי רכב. במידה ותגרטו את רכבכם, תתרמו לא רק לאיכות הסביבה, אלא גם להנעה כלכלית וחברתית של המשק הישראלי ובנוסף תקבלו על כך תשלום.

במקביל לגריטת הרכבים, משרד התחבורה הציב קריטריונים חדשים ומחמירים למעבר מבחן הרישוי השנתי: מעתה כל כלי רכב ישן המונע בבנזין או סולר, יחוייב לעבור סדרת בדיקות מחמירה לשם הערכת כמות פליטות הגזים מזהמי האוויר.

באם תחליטו לרכוש רכב חדש מהסוכנות לאחר גריטת רכבכם, תתרמו להנעה כלכלית של המשק. זאת מכיוון שקיימת תוספת רווח לייבואן הרכב, כך שבמידה ותחליטו לרכוש רכב חדש "מן הניילונים", הגידול ברווחיות יוביל גם לגדילה במיסוי.

רכבים הרשאים לעבור גריטה הם כל הרכבים ששנת ייצורם עומדת על 1992 ומטה, שהינם רכבים פרטיים, נמסרים לגריטה על ידי בעליהם הרשומים, אינם מעוקלים או משועבדים ושרישיונם נמצא בתוקף. הסיבה לכך שעל הרכבים להיות בעלי רישיון בתוקף היא שרכב ללא רישיון אינו מורשה לנסוע על הכביש ולכן אין למדינה אינטרס לתת לבעל הרכב תמריץ כדי לשכנע אותו לשלוח את הרכב לגריטה.

לאחר שוידאתם כי רכבכם עומד בדרישות הסף לגריטה, עליכם לבטל את רישיון הרכב הרשמי במשרד הרישוי. לאחר מכן תקבלו רישיון רכב זמני מיוחד ל-48 שעות שבמהלכן עליכם לגשת אל אתר הגריטה יחד עם רישיון זה ותעודת מזהה של בעל הרכב או תעודת ייפוי כוח במידה אינכם בעלי הרכב. זוהי העת להיפרד מרכבכם. לאחר שהשארתם את רכבכם באתר הגריטה, בתוך 45 יום חשבון הבנק שלכם יזוכה בכ-3,000 שקלים.

תתפלאו, אבל לא אנחנו "המצאנו את הגלגל". במדינות רבות אחרות קיימות תוכניות לגריטת רכב, מתוך רצון להילחם בזיהום האוויר ולעודד את כלכלת המשק. בדומה לישראל, גם באנגליה משלמים לבעל הרכב תמריץ על סך כ-2,000 ליש"ט לרכישת רכב חדש בעבור הגריטה. לעומת זאת, בארצות-הברית פרוייקט הגריטה הוא תולדה של המשבר הכלכלי אשר פוקד מדי כמה שנים את המדינה. אולם נראה כי הרווח הגדול ביותר מפרוייקט הגריטה נמצא דווקא בגרמניה, בה נהנה בעל הרכב מתמריץ של כ-2,500 אירו הן מהמדינה והן מסוחרי הרכבים, מה שמעניק לו כ-5,000 אירו לרכישת רכב חדש.

עם זאת, חשוב לציין כי ההבדל בין מדינת ישראל לשאר המדינות בעולם בנושא הגריטה אינו עומד רק על התמריץ הכלכלי. בעוד שבישראל גיל גריטת הרכב עומד על 20 לפחות, במרביתן של מדינות אירופה, ניתן לגרוט רכב כבר לאחר 10 שנים מייצורו, מה שמאפשר ליותר אנשים לזכות בתמריץ הכספי ולסייע לשמירה על איכות הסביבה בתדירות גבוהה יותר.

אט-אט מקבל פרוייקט גריטת הרכבים בישראל תאוצה ופרסום רב. אולם מדובר בתוכנית העתידה להתבצע באופן תכוף כל מספר שנים, שכן לאחר גריטתם של כלי רכב העומדים בתקן, במשך תקופה מסויימת, פוטנציאל הגריטה יקטן וילך כיוון שיהיו פחות ופחות כלי רכב ישנים על הכביש. יש מקום לחשוב על פיתוחה של תוכנית חד פעמית כל כמה שנים, כפי שהיא מיושמת באיטליה.

עד היום נגרטו כ-18 אלף כלי רכב ישנים. משמעות הדבר היא שצומצמו אלפי טונות של מזהמי גז הפחמן על סוגיו, ובמידה והתוכנית תימשך, החיסכון למשק יסתכם בכ-30 מיליארד שקלים מדי שנה. בעתיד ייתכן והתוכנית תיכנס לתוקף גם לגבי כלי רכב פרטיים ששנת ייצורם היא בין 1993-1994, וכן לגבי כלי רכב מסחריים ודו-גלגליים בנפח של 125 סמ"ק. אז יאללה, אם יש לכם רכב ישן, תנו גז לכיוון אתר הגריטה. משתלם, לא?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *