מדריך קצר למתעניינים ברכישת ביטוח רכב

כיום אין נהג שלא רוכש ביטוח רכב שיגן עליו במקרה של תאונה או אסון ויכסה את כל ההוצאות הכרוכות בביצוע התיקונים ובפיצוי הנפגעים. מאמר זה עוסק בסוגי הביטוחים לרכב הקיימים כיום בשוק ומצייד את הקורא בכמה טיפים שיאפשרו לו למצוא את "עסקת החבילה" הביטוחית המשתלמת ביותר.

הדאגה מפני מה שטומן בחובו העתיד היא טבעית ביותר. הלא נודע מפחיד ויוצר תחושה של חוסר ביטחון. כדי להתמודד עם תחושה זו ועל מנת להכין עצמנו לעשוי לבוא אנו מנסים למזער את חוסר הידיעה ולהגדיל את מידת השליטה בחיינו. שוק ביטוחי הרכב, וענף הביטוחים בכלל, הוא אחד מהביטויים המרכזיים לאופן שבו אנחנו מנסים למצוא קצת רוגע ושלווה במציאות בלתי צפויה. בתוך ההקשר הזה, הפך ביטוח רכב לאחד מסוגי הביטוחים הנפוצים בישראל. אילו סוגים של ביטוח רכב קיימים כיום? כיצד רוכשים ביטוח משתלם ולאיזו חברת ביטוח כדאי לפנות? מדריך זה יספק תשובות לכל השאלות המטרידות.

סוגי ביטוחי הרכב השונים הקיימים בשוק

קיימים שלושה סוגים של ביטוחי רכב: ביטוח חובה, ביטוח מקיף וביטוח צד ג'. ביטוח חובה הוא ביטוח שכל בעל רכב מחוייב לרכוש על-פי חוק. מטרתו של ביטוח זה היא לכסות את כל ההוצאות הרפואיות בגין נזקי גוף ונזקים נפשיים שעלולים להיגרם לנהג, לנוסעים שעימו ברכב או להולכי רגל, במצב בו הנהג בעל ביטוח החובה נושא באחראיות למקרה ביטוח. כמו כן, נועד ביטוח החובה לפצות את הנפגעים במקרה של היעדרותם מהעבודה על רקע אי כשירות.

ביטוח מקיף משלים את ביטוח החובה לרכב בכך שהוא נועד לכסות נזקי רכוש שנגרמו לרכב עצמו בשל תאונת דרכים או לחילופין על רקע גניבה, פריצה, שריפה, נזקי טבע וכדומה. השיפוי בגין תיקוני הנזקים שייגרמו לרכב בשל אחת מהסיבות שצוינו לעיל יבוצע על ידי החברה שהנפיקה את הביטוח המקיף.

סוג הביטוח השלישי  הוא ביטוח צד ג'. ביטוח זה נועד לפצות צד שלישי על נזקים שנגרמו לרכושו עקב מחדל או רשלנות שנגרמה על ידי נהג הרכב המבוטח, כגון: נזקים שנגרמו עקב תאונה, התנגשות של בעל הרכב המבוטח בבעל הרכב המשמש כצד ג' או התהפכות רכבו של צד ג' שהייתה תוצר של טעות שביצע הנהג ברכב המבוטח. ביטוח צד ג' נועד לכסות גם נזקים שנגרמו לרכוש שהוא לא רכבו של הצד השלישי, כמו תמרורים, גדרות, שלטים וכדומה. למעשה, ההבדל המרכזי בין ביטוח רכב מקיף לבין ביטוח צד ג' הוא הגורם הניזוק. במקרה הראשון, מדובר ברכושו של הנהג המבוטח ואילו במקרה השני מדובר בצד ג', שכאמור, לא חייב להיות גורם אנושי.

ראוי לציין, כי ההבדל המרכזי בין שלושת סוגי הביטוחים הנידונים הוא שבמקרה של ביטוח החובה לרכב, נסיעה בכביש ללא ביטוח בתוקף הינה עבירת תעבורה. לעומת זאת, שני הביטוחים הנוספים הם ביטוחי רשות, כך שהנהג יכול לבחור אם לרוכשם או לא.

כיצד לבחור בביטוח המשתלם ביותר?

אחת הסוגיות המרכזיות בדיון על ביטוחים לרכב היא מחירי פוליסות הביטוח השונות. בישראל משגשגת תעשיית הביטוחים בכלל ובענף ביטוחי הרכב בפרט, ועמוסה בחברות ביטוח המתחרות על ציבור הלקוחות. על כן מציעה כל אחת מחברות הביטוח מבצעים והנחות, ובלבד שיותר לקוחות ירכשו את ביטוח הרכב דווקא ממנה. כך הפכה בשנים האחרונות משימת רכישת ביטוח הרכב לעבודת מחקר של ממש, שבמסגרתה יש לבחון את הצעותיהן השונות של חברות הביטוח לרכב על מנת למצוא את המשתלמת ביותר.

עידן האינטרנט מקל במידה משמעותית על ביצוע פרויקט זה, מאחר והוא חוסך ללקוח זמן רב ומאפשר בחינה של הצעות רבות בזמן קצר בהרבה מזה שהיה מקובל אך לפני שנים אחדות בלבד. האינטרנט מלא באתרים שנועדו לבצע השוואת מחירים בין ביטוחי הרכב שמציעות החברות השונות. אתרים אלה מאפשרים לכל החפץ ברכישת ביטוח לרכב למלא את פרטיו האישיים ואת נתוני הרכב לגביו נדרש הביטוח, כגון סוג הרכב, דגם הרכב, היצרן שלו, שנת ייצורו ועוד, ולקבל מספר הצעות מחיר בתוך מספר שניות תוך השוואת מאפייניהן השונים. שני אתרים מומלצים להשוואת מחירים הם Wobi ומדור הביטוח של יד2.

על אף שהביטוחים זהים במהותם ולמרות שכל חברה לביטוח רכב מציעה את אותם סוגי ביטוחים, היקף הכיסויים שמציעה כל אחת מחברות הביטוח הוא שונה ולכל חברה מסלולים מיוחדים שהיא מציעה ללקוחותיה. הרוב המוחץ, כמובן, ישאף לרכוש ביטוח שהיקף הכיסוי שלו יהיה הגבוה ביותר, אך ביטוח מסוג זה יהיה לעיתים קרובות גם היקר ביותר. על כן, כל המבקש לרכוש ביטוח רכב יצטרך לעשות סקר שוק קצר ולמצוא את החברה שתציע לו את "עסקת החבילה" המפתה ביותר.

בין אם אתם רוכשים ביטוח בפעם הראשונה וגם אם מדובר בחידוש ביטוח קיים, מומלץ לבצע השוואת מחירים בין החברות השונות טרם קבלת ההחלטה ולא לקחת כמובן מאיליו חברה אחת או אחרת. התחרות בענף גורמת לחברות הביטוח לצאת במבצעים אטרקטיבית מתמיד המטיבים עם הלקוחות והשוואה קצרה בניהן יכולה לחסוך מאות שקלים בשנה.

המתעניינים באינפורמציה נוספת יכולים לגלוש לאתר זובור המציע הסברים מפורטים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *